Manažérske rozhodnutia môžeš robiť už na škole!

Jakub, víťaz manažérskej challenge od Swiss Re, si to vyskúšal. Ako mu to išlo?

Jakub, vyhral si manažérsku challenge od Swiss Re. Ako sa Ti to podarilo? 🙂

Asi som bol jediný prihlásený 🙂
Nie, srandujem. Jednoducho som cítil od prvej chvíle, že viem, ako k riešeniu toho challenge-u pristúpiť. Mal som predstavu ako dáta zanalyzovať, ako im dať formu, ktorá je jasná a prehľadná. Cítil som, že z toho môže byť dobrý výsledok. Po rýchlom brainstormingu som mal približnú schému toho, ako prelinkovať všetky dáta, s tým, že som sa snažil vždy sledovať zadanie challenge-u.

Ako challenge hodnotíš?

Challenge bol podľa mňa výborný – vyzýval študentov, aby prakticky uplatnili svoje vedomosti a zároveň, aby boli (manažérsky) kreatívni. Zadanie bolo veľmi jasné a dáta preľadné, veľmi dobre sa mi na ňom pracovalo.

Malo by pre Teba zapojenie sa do challenge od Swiss re význam, aj keby si ju nevyhral?

Ja osobne si myslím, že niekedy neuspieť je lepšie, ako uspieť. Vyznieva to možno zvláštne, ale skutočne tomu verím. Človek sa podľa mňa z prehry, či neúspechu dokáže naučiť neskutočne veľa a posunúť sa významne vpred. Aplikujem to vo všetkom, čo robím. Takže čo by nasledovalo, ak by som challenge nevyhral? Dôkladne by som si prešiel riešenie výhercu, porovnal ho s tým mojím a hľadal, v čom sa naše riešenia líšia. Následne by som si prešiel zadaním challenge-u, aby som pochopil že: “aha, tak toto oni hľadali, toto bol spôsob ako odpovedať na tento konkrétny typ otázky, nie to, ako som to spravil ja”. Takéto “lekcie” sú niekedy z dlhodobého hľadiska cennejšie ako výhra. Ľudia len musia prestať brať neúspech ako niečo negatívne, ale vnímať ho ako prostriedok k cieľu. 🙂

Jakub, patríš medzi našich prvých zaregistrovanýčh členov (ešte z roku 2012). Toto je ale Tvoja prvá challenge, do ktorej si sa zapojil. Prečo až teraz? A aké boli Tvoje motivácie?

V roku 2012 som študoval na gymnáziu v Sučanoch. Challengest v tej dobe poskytoval svoje služby len študentom z vysokých škôl. Nakoľko som ale v tej dobe rozbiehal jeden vlastný edukačný projekt, ktorý sa zameriaval na zjednodušenie štúdia stredoškolákov, chcel som vedieť o Challengeste viac, zaujal ma váš koncept. Preto som sa “načierno” (dúfam sa toto priznanie neobráti proti mne :D) registroval ako “študent” STU v Bratislave, len aby som videl, čo je za super myšlienkou, na ktorej je Challengest postavený. Po rokoch som sa k Challengestu opäť vrátil. Všimol som si, že sa to od toho 2012-teho pekne rozbehlo. Tak si vravím: “prečo nie, táto challenge sa zdá byť ako dobrý fit pre mňa, idem do toho!” 

Screen Shot 2017-08-01 at 15.29.41

Z rodného Hrušova si odišiel na VŠ do Škótska. Ak by si porovnal úroveň školstva so Slovenskom, aké to tam je? A plánuješ sa potom vrátiť na Slovensko?

Veľa ľudí mi kladie obe tieto otázky. Prvú nemám rád, v odpovedi na druhú mám jasno. Úroveň školstva si nedovolím porovnávať. To by mohol porovnať niekto, kto má skúsenosť so slovenským aj zahraničným vysokoškolským systémom. Ja skúsenosť so slovenskými univerzitami nemám a preto si nemyslím, že by bol môj názor plne relevantný či férový. Ja som s mojím rozhodnutím študovať v Edinburghu veľmi spokojný. Myslím si ale, že veľa ľudí má neopodstatnenú predstavu, že čím je škola ďalej od Slovenska, tým je lepšia, sú tam šikovnejší ľudia, čaká tam lepšia budúcnosť. Ja s tým nesúhlasím. Poznám kopu šikovných ľudí, ktorí študujú na Slovensku, a som presvedčený o tom, že aj bez štúdia v zahraničí dosiahnu veľmi veľa.

K druhej otázke: Áno, určite sa plánujem vrátiť, vidím na Slovensku veľa potenciálu.

Čo si myslíš o dnešnej situácii na trhu práce? Je náročné nájsť si po škole prácu bez praxe?

Myslím si (berúc do úvahy hlavne môj odbor), že skúsenosti sú dnes kľúčové. Ľudia, ktorí už počas školy aspoň trošku brigádujú alebo stážujú počas leta, sú neporovnateľne zaujímavejší pre zamestnávateľov po skončení štúdia v porovnaní s tými, ktorí „len“ študujú. Zároveň verím tomu, že zamestnávatelia dnes chcú vidieť v mladých ľuďoch ambíciu, nadšenie pre vec, chuť postaviť sa výzvam a skutočne prispieť k projektu, na ktorom daný tím pracuje.

Odporučil by si Challengest svojim rovestníkom? Ak áno, prečo?

Jednoznačne áno, aj tak robím. Challengest podľa mňa ponúka super príležitosť uplatniť svoje vedomosti a zručnosti v praxi a zároveň sa dostať do povedomia spoločností, ktoré challenge zadávajú.

A na záver, máš nejaké povzbudivé slová pre našich riešitelov alebo váhajúcich?

Poradil by som všetkým, aby boli aktívni, aby sami hľadali príležitosti, ktorých je okolo nás neúrekom a aby nečakali na to, že príležitosť za nimi príde sama. Je dôležité, aby sme na sebe stále pracovali a  zlepšovali sa v tom, čo robíme radi. Challengest môže byť prvý krôčik k super stáži alebo práci po škole. A aj keď to nevyjde, z riešenia vašich challenge-ov sa dá neskutočne veľa naučiť a to je do budúcna nesmierne cenné.  🙂

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*